קבוצה לתלמידי תיכון על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוהה

אוטיזם בתפקוד גבוה

אוטיזם בתפקוד גבוה הינו מונח המתאר אנשים על הספקטרום האוטיסטי בעלי יכולות קוגניטיביות תקינות ויכולות תפקודיות גבוהות, מדובר באנשים אשר יכולים לתפקד בצורה טובה יותר הן באופן כללי בתפקוד היום יומי והן בהיבט החברתי מאשר אנשים עם אוטיזם בתפקוד נמוך.

זו איננה הגדרה מדעית אולם רבים בתחום משתמשים במונח זה על מנת לתאר אנשים אשר אובחנו על הרצף האוטיסטי אך עם זאת, מצבם איננו חמור. כמובן שמדובר בהגדרה סובייקטיבית אשר משווה בין אופן יחסי בין אוטיסטים בדרגות שונות, ניתן לסווג את התלמידים על פי קריטריונים שונים – מנת משכל, חומרת התסמינים או על פי היכולת להתנהל בחיי היום יום. אם כן מטופלים בעלי יכולות שונות יכולים להיכלל תחת ההגדרה של אוטיסטים בתפקוד גבוה.

אוטיזם בסיטואציה חברתית מורכבת

לרב לאנשים על הרצף האוטיסטי קיים קושי בהבנת תקשורת בין אישית. בקרב אוטיסטים בתפקוד גבוה בדרך כלל הבעיה פחות חמורה, הם מתנהלים בסיטואציות חברתיות בקלות רבה יותר ולכן לרב מצליחים להשתלב בחברה ובמערכת החינוך הרגילה.

קבלה חברתית היא דבר חשוב מאוד, בעיקר בקרב ילדים ונוער על הרצף האוטיסטי. ההצלחה בלמידה בכיתה רגילה, ובהשתלבות בפעילויות הפנאי והחברה של בני גילם הינה חשובה עבור תחושת השייכות והביטחון העצמי של המטופלים.

בכדי שמטופל יצליח להשתלב בקלות בפעילויות של בני כיתתו, עליו ללמוד להתמודד עם סיטואציות חברתיות מורכבות בסביבה אשר תוכל לחזק אותו וללמד אותו.

קבוצות אוטיסטים בתפקוד גבוה

מתוך הבנת החשיבות של שילוב המטופלים בחברה נולדו הקבוצות לאוטיסטים בתפקוד גבוה. קבוצות שמטרתן להפגיש ילדים ונוער על הרצף האוטיסטי ובעזרת פעילויות פנאי ופעילויות מאתגרות, ללמדם כיצד להתמודד עם בעיות חברתיות שונות וכיצד להתנהג במפגשים חברתיים בהם יתקלו בעתיד.

הקבוצות מיועדות לילדים ונוער אשר לומדים במערכת החינוך הרגילה, הן בכיתות רגילות והן בכיתות מיוחדות. במפגשים הילדים מאתגרים את עצמם מבחינה מנטלית ופיזית על ידי טיפוס על קיר הבולדר (קיר טיפוס) בחיפה – שילוב של טיפוס על הבולדר במקביל לעבודה בקבוצה נותן פתרון לילדים שכבר לא מתקדמים בטיפולי ריפוי בעיסוק אחרים ונותן מענה טוב לילדים שכבר גדולים מדי בשביל הקליניקה הרגילה.

זו דרך חדשה להתמודד עם הקשיים החברתיים המלווים את האוטיסטים בתפקוד גבוה, אלו הם ילדים אשר מסוגלים להשתלב בחברה ולנהל חיי יום יום כמו של כולם אולם זקוקים לתמיכה ושיפור היכולות החברתיות שלהם על מנת להתמודד עם סיטואציות בין אישיות מאתגרות יותר בהם יתקלו במהלך חייהם.

מטרתי היא לטפח בקרב הילדים בעזרת הטיפוס על הבולדר תחושה של מסוגלות, למידה עצמאית, לפתח סקרנות ולחזק את הביטחון העצמי כבסיס לחיים עצמאיים. בנוסף מתרגלים

המשתתפים מיומנויות הדרושות להשתתפותם בפעילות פנאי כגון: סנגור עצמי למדריך ולקבוצה, הופעה חיצונית, שמירה על מרחב אישי וקיום שיחות המתאימות למפגש חברתי מסוג זה.

פרויקט מטפסים להצלחה בבית הספר "ליאו בק" בחיפה

עד כה השתתפו בפרויקט הקבוצות בבולדר כמה בתי ספר באיזור חיפה. שיעורי הטיפוס בבולדר שולבו במערכת הלימודים בבית הספר ונעשתה עבודה הן עם התלמידים והן עם מחנכיהם. אל הקבוצות מגיעים ילדים בגילאים שונים ובעלי קשיים שונים, כשלכולם רצון משותף – להשתלב טוב יותר בסביבתם.

פרויקט "מטפסים להצלחה" פעל לאחרונה כחלק מתכנית הלימוד עבור תלמידי בית הספר ליאו בק שבחיפה. השיעורים התקיימו אחת לשבוע / שבועיים. התלמידים למדו לעבוד יחדיו בקבוצה וכך תרגלו תקשורת הן תקשורת זוגית והן תקשורת קבוצתית. הפרויקט בבית הספר נמשך רוב שנת הלימודים ובמהלכה התאמנו התלמידים בטיפוס, התמודדו עם קשיים ועם נפילות אך בסופו של דבר נהנו מהצלחות רבות אשר חיזקו אותם פיזית, חברתית ומנטלית.